Edukacja dla biznesu biznes dla edukacji – programowanie jako kompetencja przyszłości

Jak wcześnie można zacząć przygotowywać młodego człowieka do jego przyszłej pracy?

Na studiach? W szkole średniej? Gimnazjum?
Znacznie wcześniej! Nasi lokali przedsiębiorcy wraz z samorządem terytorialnym przy koordynacji Wodzisławskiej Izby Gospodarczej współpracują z jednostkami edukacyjnymi na każdym etapie. W tym celu od 2014 roku realizujemy projekt Technopolia Śląska. Jego głównym celem jest właściwa edukacja dzieci już od poziomu przedszkolnego.

Młodzi programiści

W roku 2015 przeprowadziliśmy szerokie konsultacje w zakresie możliwości nauki programowania w szkołach podstawowych. Już w 2016 roku powstał autorski program innowacji programowej, który został zaakceptowany przez kuratorium oświaty. Został on wdrożony we wszystkich IV klasach szkół podstawowych w Wodzisławiu Śląskim.

i zaangażowani przedsiębiorcy

Obszar tematyczny innowacji to programowanie w języku Scratch z zastosowaniem układu Arduino Uno, do którego odpowiednie nakładki wyprodukowali nasi przedsiębiorcy.
W każdym roku szkolnym przewidziane jest zrealizowanie około 10-12 lekcji, w ramach których podstawa programowa będzie realizowana w oparciu o  innowację pedagogiczną. Zakres tematyczny corocznie będzie rozszerzany o kolejny poziom edukacyjny. Przewidziany jest jego rozwój na klasy IV-VI (do VIII).

tworzą logiczny system wielu możliwości…

Głównym celem wdrożenia programu jest nauczenie uczniów logiki programowania w przyjazny sposób. W tym celu wykorzystujemy język programowania Scratch.
Współczesne technologie pozwalają lepiej wykorzystywać tradycyjne treści w nauczaniu. Dzięki nim możemy także uczyć zupełnie inaczej, niż robiliśmy to do tej pory. Za pomocą Scratch uczniowie dowiadują się, jak tworzyć własne animacje, gry komputerowe, własne ilustracje. W sposób intuicyjny uczą się pisać proste programy. Pisanie programów wymaga myślenia
logicznego i analitycznego, planowania i przewidywania konsekwencji. Uczniowie realizują wspólne projekty, uczą się od siebie nawzajem, rozwijają swoje kompetencje społeczne.

…które będą procentować w przyszłości.

Dzięki rozwijaniu nowoczesnych umiejętności i ciągłemu obcowaniu z nowymi technologiami nasi uczniowie świetnie radzą sobie w niezwykle dynamicznie rozwijającym się świecie. Coraz więcej ofert pracy zawiera wymóg znajomości technologii informatycznych a nawet podstaw programowania. Jesteśmy spokojni o duży wybór możliwości dla naszych podopiecznych na rynku pracy.

Zapraszamy do czerpania z naszych doświadczeń

Podstawowym atutem wdrożenia tego programu jest współpraca wszystkich środowisk. Dzięki niej uczeń zdobywa kompetencje oczekiwane przez pracodawców a trudności występujące podczas jego realizacji, są na bieżąco korygowane. Dzięki tej współpracy powstała sala mechatroniczna w Oświatowym Centrum Nauki i Techniki. W niej „zarażeni” programowaniem mogą kontynuować swoją pasję i poszerzać horyzonty. W tym miejscu prowadzone są również miejskie konkursy.

Jestem przekonany, że nasze doświadczenia i uzyskane wyniki są bardzo zachęcające dla wszystkich zainteresowanych. Chętnie pomożemy we wdrażaniu naszego systemu za pośrednictwem Ministerstwa Edukacji Narodowej we wszystkich szkołach w całym kraju.

Copywriting: Leszek Buczak


Jeśli zainteresował Cię ten temat – napisz do mnie, korzystając z poniższego formularza.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *